środa, 27 lutego 2013

Podróż do... Osaki część 3

W poprzednim poście zwiedziliśmy muzea, a teraz poczytajcie o parkach rozrywki i tych ciekawszych dzielnicach Osaki.

Universal Studios Japan (ユニバーサル • スタジオ • ジャパン) to jeden z czterech parków rozrywki należących do USJ Co., Ltd. Park jest podobny do Universal Orlando Resort, ponieważ zawiera wybrane atrakcje z UOR i wybrane atrakcje z Universal Studios Hollywood. Park został otwarty 31 marca 2001 roku. Odwiedzają go głównie Japończycy, ale też Koreańczycy czy Tajwańczycy. W pierwszym roku działalności parku odwiedziło go aż 11 milionów ludzi. To rekordowa liczba na całym świecie.
Atrakcje znajdują się w 9 obszarach parku. Obszary te są podzielone tematycznie.
Pierwszy mamy Nowy Jork z Niezwykłą przygodą Spider-mana i Terminatorem 2:3-D. Dalej Hollywood gdzie znajdziemy Przygody Shreka 4-D, Magiczny film z Ulicy Sezamkowej 4-D, Pokaz Universal Monsters Live Rock and Roll, Sen Hollywood – przejażdżka, Space Fantasy – przejażdżka, Paradę Magical Starlight i Śawiat fantastyczny. Kolejna część parku zwie się San Francisko i tu znajdziemy atrakcje: Powrót do przyszłości – przejażdżka i Backdraft.
W kolejnym obszarze możemy udać się na przejażdżkę po Parku Jurajskim. W Snoopy Studios czeka na nas Wielki Wyścig Snoopy’ego oraz Peppermint Patty's Stunt Slide i Latający Snoopy. Dalej coś dla fanów Hallo Kitty: Hallo Kitty Fashion Avenue, gdzie mieszczą się Hello Kitty's Cupcake Dream i Hello Kitty's Ribbon Collection. Najwięcej atrakcji posiada Sesam Street Fun Zone. Dzielą się one na 3 podkategorie: Wyimaginowany Świat Gier Elmo, Sezamowy Park Centralny i Plac Ulicy Sezamkowej. Kolejna część została nazwana Laguną a mieści się tam Nibylandia Piotrusia Pana. Mamy też coś dla ludzi o mocnych nerwach: Amity Village. Znajdziemy tam atrakcję o nazwie Szczęki. 


  
Expoland to kolejny osakijski park rozrywki, który został otwarty jako strefa rozrywki na Expo ’70. Było w nim 40 różnych atrakcji.
W dniu 5 maja 2007 roku 19-letnia studentka z Higashiomi została zabita a 19 innych osób rannych po wykolejeniu się Fujin Raijin II. Dochodzenie ujawniło, że pojazd wykoleił się z powodu złamanej osi. Po tym incydencie przez piętnaście lat na tych torach nie jeździł żaden pojazd. Potem park zamknięto by przeprowadzić renowację innych atrakcji. Po renowacji został ponownie otwarty jednak z braku klientów zamknięto go 9 grudnia 2007 roku. 9 lutego 2009 roku właściciele parku zdecydowali, że zostaje ona zamknięty na zawsze.


Park Tennōji (天王寺公園 Tennōji Kōen) to park na którego terenie mieści się ogród botaniczny.
Mamy w Osace również jedno Oceanarium.
Osakijskie Akwarium Kaiyukan (海遊館 Kaiyūkan) położone jest w pobliżu zatoki Osaka. Jesto to jedno z największych akwariów na świecie. Zalicza się do japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (JAZA).
Zbiorniki używane w akwarium wykonane są z 346 ton szkła akrylowego.
Największa pojedyncza szyba ma wymiary 6 m x 5m x 30 cm i waży około 10 ton.
W akwarium znajdziemy takie atrakcje jak Zbiornik z tunelem; zwierzęta japońskich lasów; zwierzęta z wysp Aleuty: wydry morskie, pstrągi tęczowe, Sebastes Inermis i podobne; zwierzęta z zatoki Monterrey: cętkowane foki i kalifornijskie lwy morskie; zwierzęta z zatoki panamskiej: leniwce i ryby – jeże; zwierzęta ekwadorskiej dżungli: iguany, małpy wiewiórcze i kapibary; różne odmiany pingwinów z Antarktyki; delfiny z Morza Tasmańskiego; ryby-motyle z Wielkiej Rafy Koralowej; zwierzęta Oceanu Spokojnego (w największym zbiorniku): rekina wielorybiego, manty, tuńczyki błękitnopłetwe oraz inne duże ryby; ryby z morza Wyspy Seto; żółwie morskie z Cieśniny Cooka; japońskie kraby- pająki, pałasze, ośmiornice olbrzymie, skorpeny marmurkowe i inne gatunki; zwierzęta z głębin morskich: równonogi olbrzymie, japońskie homary; różnego rodzaju meduzy.
Teraz zwiedzimy kilka ciekawych osakijskich dzielnic.
Shinsaibashi (心斎橋) to ekskluzywna dzielnica handlowa.
Na zachód od ulicy Mido-Suji, mieści się Amerika-mura, tematyczne centrum handlowe i centrum kultury młodzieżowej osakijskiej. Znajdziemy tam również liczne kawiarnie, herbaciarnie z gejszami, domy towarowe, butiki, drogerie, sklepy z kimonami, porcelaną, biżuterią i lokalnymi produktami rzemieślniczymi oraz najlepsze w całym kraju hotele miłości.


Amerikamura (アメリカ村, American Village) nazywana przez mieszkańców „Ame-mura” to dzielnica handlowo-rozrywkowa, której motywem przewodnim jest Ameryka. Mieści się blisko dzielnicy Shinsaibashi. Dzielnica ta jest rozpoznawalna głównie dzięki małej reprodukcji Statuy Wolności. Główną jej częścią jest Park Trójkątny, który otoczony jest wieloma amerykańskimi sklepami z ciuchami, znajduje się tam też wiele barów i klubów nocnych, niektóre są prowadzone przez amerykanów.
Dzielnica ta jest enklawą wyzwolonej młodzieży japońskiej buntującej się przeciwko uniformizacji życia społecznego i źródłem narodzin wielu japońskich subkultur młodzieżowych.
Yoroppamura to niewielka dzielnica handlowa, w której znajdują się głównie sklepy i restauracje w stylu europejskim: włoskie, francuskie, angielski irlandzkie.
 
Tsuruhashi to dzielnica koreańska gdzie znajduje się dużo bazarów, sklepów i restauracji w koreańskim stylu.


Dōtonbori (道頓堀) jedna z głównych dzielnic turystycznych w Osace. Jest to pojedyńcza ulica biegnąca wzdłuż kanału o tej samej nazwie, położona między mostami Dōtonboribashi i Nipponbashi. Dawna ulica przyjemności. Dōtonbori słynie z zabytkowych teatrów (żaden z nich już nie wystawia), sklepów i restauracji, dużej liczby neonów i zmechanizowanych reklam umieszczanych na fasadach budynków, m.in. olbrzymi wyświetlacz z biegaczem przekraczającym linię mety należący do fabryki przekąsek Glico. A wejścia restauracji, klubów i salonów gier otoczone są gigantycznymi, podświetlanymi maskami i rzeźbami.Nipponbashi (日本橋) jest dzielnicą handlową ulokowaną wzdłuż alei Sakaisuji. Zwana jest potocznie "Den-Den Town". Dzielnica ta jest znana z wielu sklepów meblowych, narzędziowych, elektronicznych jak i AGD/RTV. Jest to także raj dla „otaku”, ponieważ jest tam wiele sklepów z grami komputerowymi, filmami, komiksami. Znajdziemy tam wiele sklepów z twardą pornografią. Dzielnica ta jest porównywana do tokijskiej Akihabary. 
 
Doyamachō jest największą w zachodniej Japonii oazą dla mniejszości seksualnych. Znajdziemy tam wiele barów i klubów przeznaczonych dla tych mniejszości. 


Tobita Shinchi (飛田遊廓 Tobita Yūkaku) to największa w zachodniej Japonii dzielnica domów publicznych, sex-szopów, salonów masażu i tradycyjnych łaźni.
Choć wg prawa prostytucja w Japonii jest nielegalna, przyzwolenie społeczeństwa, sprawiło, że przepis zakazie prostytucji praktycznie nie obowiązuje.
Domy publiczne w Tobita są reklamowane przez młode skąpo ubrane kobiety wystające w oknach jak i te przechadzające się ulicami, równie skąpo odziane.
Przy wejściach do domów publicznych zwykle klęczą kobiety, które do przechodniów płci męskiej wypowiadają frazy w stylu „Douzo, onii-san”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Witaj, młody człowieku”.
Shinsekai (新世界 „Nowy świat”) jest to stara dzielnica w południowej Osace. Została utworzona w 1912 roku, inspirowana Nowym Jorkiem (część południowa) i Paryżem (część północna). Jest to dzielnica z mnóstwem restauracji (wiele z nich serwuje rybę fugu – nadymkę), klubów karaoke, bazarów, parków rozrywki (najstarszy Lunapark był tam w latach 1912 – 1923). W dzielnicy Shinsekai znajdziemy wielu ulicznych grajków, mimów i wróżbitów. Znajduje się tam też jeden z największych obiektów rekreacyjnych Spa World oraz Wieża Tsutenkaku ("wieża sięgająca nieba"). Jest to największy obszar gdzie można poczuć atmosferę starojapońskiej sfery życia rozrywkowego.O Osace było by na tyle. 

~ Tova        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz