wtorek, 26 lutego 2013

Podróż do... Osaki część 1

Osaka to trzecie co do wielkości miasto w Japonii (zaraz po Tokio i Jokohamie). Jest ośrodkiem administracyjnym prefektury Osaka, znajduje się na wyspie Honsiu (Honshu), nad zatoką Osaka (Wewnętrzne Morze Japońskie). Na rok 1993 szacuje się, że Osakę zamieszkiwało 2,6 mln mieszkańców. Osaka to wielki ośrodek przemysłowy, głównie w okręgu przemysłowym Hanshin. Posiada rozwinięty przemysł maszynowy, metalowy, rafineryjny, chemiczny (w tym petrochemiczny), elektrotechniczny i elektronowy, środków transportu (głównie stoczniowy), włókienniczy, cementowy, poligraficzny, ceramiczny, drzewny, papierniczy, skórzano-obuwniczy, spożywczy i hutnictwo żelaza.


Osaka to także jeden z największych i najprężniejszych portów morskich w kraju (przeładunki w roku 1986 wynosiły 81,8 mln ton). Jest bardzo ważnym węzłem komunikacji kolejowej (na trasie superekspresu Shinkansen), drogowej i lotniczej (2 porty lotnicze: Itami i Kansai - oddany 1994 na sztucznej wyspie w zatoce Osaka). Miasto ma połączenie promowe Osaka–Kōbe–Naha (na wyspie Okinawa).
Osaka jest też wielkim ośrodkiem finansowo-handlowym (miejsce targów międzynarodowych) i kulturalno-naukowym. Znajdziemy w niej dwa uniwersytety (zał. 1931 i 1949), instytucje naukowo-badawcze czy muzea. Jest ważnym ośrodkiem klasycznej japońskiej sztuki teatralnej oraz miejscem corocznych festiwali muzyki zachodniej. Będąc w Osace możemy się udać do planetarium i ogrodu botanicznego.
Osaka, położona w delcie rzeki Yodo, jest przecięta licznymi kanałami i ramionami rzecznymi, co sprawiło, że nazywana bywa Wenecją Dalekiego Wschodu. Przez te ramiona rzeczne przerzucono ok. 1300 mostów. Dzielnice przemysłowe koncentrują się głównie w części zachodniej miasta, w pobliżu portu, oraz w miastach satelitarnych (tworzą wraz z Osaką aglomerację miejsko-przemysłową).
W starożytności Osaka nosiła nazwę Naniwa. Cesarz Kōtoku ustanowił to terytorium swoją stolica i nazwał je Naniwa-no-miya (stolica Naniwy). Dzięki położeniu nad dużą zatoką Morza Wewnętrznego i nad rzekami, szybko powstał w Naniwie ważny port morski zorientowany przede wszystkim na Chiny i królestwa na Półwyspie Koreańskim. W IV wieku Naniwa była już jednym z najważniejszych ośrodków handlu. Główne drogi transportu tworzyła też sieć kanałów.
Naniwa była ważnym ośrodkiem religijnym. W 1583 roku Toyotomi Hideyoshi zbudował tu zamek, najsilniejszą twierdzę w Japonii (zniszczony 1615 roku, odbudowany w latach 1620–30), wokół którego powstały rezydencje wasali. W okresie Tokugawa (XVII–XIX w.) była bogatym miastem kupieckim (głównie handel ryżem). Od średniowiecza do epoki Meiji Osaka nazywała się Ōzaka (大坂). W tamtych czasach Osaka była drugim pod względem wielkości i gospodarczo najważniejszym miastem Japonii. Wielowiekowy rozwój handlu przyczynił się do tego, że mieszkańcami Ōzaki byli głównie rzemieślnicy i kupcy. Przewyższała znaczeniem gospodarczym Edo (dzisiejsze Tokio). Pod koniec XIX wieku rozwinął się w Osace na dużą skalę przemysł bawełniczy, a w 1. połowie XX wieku - przemysł ciężki. W 1970 roku miała miejsce pierwsza światowa wystawa w Azji (Expo 70), którą zwiedziło ponad 64 mln osób.
W latach 60. XX wieku Osaka osiągnęła przedwojenne zaludnienie przekraczające 3 miliony mieszkańców. Jednakże wraz ze wzrostem kosztów utrzymania, zanieczyszczeniem powietrza, hałasem wewnątrz metropolii oraz rozbudową metra i kolei naziemnej wykraczającej poza granice miasta, coraz więcej mieszkańców zaczęło osiedlać się na przedmieściach w okolicznych miastach-satelitach. Obecnie Osakę zamieszkuje ponad 2,6 mln osób, co na powierzchni 222 km² daje gęstość zaludnienia prawie 12 tys. osób na 1 km². W ciągu dnia liczba ludności przebywającej w Osace waha się w granicach 3,6 – 3,8 mln, ponieważ znaczna część ludności z okolicznych miejscowości dojeżdża do pracy i szkół wyższych w Osace.
Jeśli chodzi o gospodarkę Osaki, najbardziej dochodową dziedziną jest sektor handlowo-usługowo-finansowy, w którym pracuje 3/4 siły roboczej. Osakijska giełda papierów wartościowych pod względem pieniężnym jest drugą co do wielkości w kraju i jedną z bardziej znaczących w gospodarce światowej.
Metropolia ta i jej okolice są ośrodkami narodzin wielu ogromnych japońskich korporacji, m.in. takich marek, jak: Daiwa, Daimaru, Marubeni, Matsushita, Sanyo, Sumitomo i Suntory. Działają tu liczne banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, największe w kraju domy towarowe, luksusowe hotele, ośrodki międzynarodowego handlu. Mają tu swoje siedziby i filie agencje prasowe, stacje radiowe i telewizyjne. 

Niezwykle istotnym elementem gospodarczym Osaki jest też biznes związany z szeroko rozumianą rozrywką, hazardem, kulturą, modą i kuchnią. Odbywają się tu m.in. liczne festiwale muzyczne, międzynarodowe targi mody, imprezy sportowe oraz funkcjonują dziesiątki tysięcy placówek gastronomicznych i rozrywkowych.
Miasto jest jednym z najdroższych, lecz zarazem jednym z najbogatszych na świecie, a jego mieszkańcy prowadzą życie o wysokim standardzie.


~ Tova

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz