Osaka to także jeden z największych i najprężniejszych portów morskich w kraju (przeładunki w roku 1986 wynosiły 81,8 mln ton). Jest bardzo ważnym węzłem komunikacji kolejowej (na trasie superekspresu Shinkansen), drogowej i lotniczej (2 porty lotnicze: Itami i Kansai - oddany 1994 na sztucznej wyspie w zatoce Osaka). Miasto ma połączenie promowe Osaka–Kōbe–Naha (na wyspie Okinawa).
Osaka jest też wielkim ośrodkiem finansowo-handlowym (miejsce targów międzynarodowych) i kulturalno-naukowym. Znajdziemy w niej dwa uniwersytety (zał. 1931 i 1949), instytucje naukowo-badawcze czy muzea. Jest ważnym ośrodkiem klasycznej japońskiej sztuki teatralnej oraz miejscem corocznych festiwali muzyki zachodniej. Będąc w Osace możemy się udać do planetarium i ogrodu botanicznego.
Osaka, położona w delcie rzeki Yodo, jest przecięta licznymi kanałami i ramionami rzecznymi, co sprawiło, że nazywana bywa Wenecją Dalekiego Wschodu. Przez te ramiona rzeczne przerzucono ok. 1300 mostów. Dzielnice przemysłowe koncentrują się głównie w części zachodniej miasta, w pobliżu portu, oraz w miastach satelitarnych (tworzą wraz z Osaką aglomerację miejsko-przemysłową). W starożytności Osaka nosiła nazwę Naniwa. Cesarz Kōtoku ustanowił to terytorium swoją stolica i nazwał je Naniwa-no-miya (stolica Naniwy). Dzięki położeniu nad dużą zatoką Morza Wewnętrznego i nad rzekami, szybko powstał w Naniwie ważny port morski zorientowany przede wszystkim na Chiny i królestwa na Półwyspie Koreańskim. W IV wieku Naniwa była już jednym z najważniejszych ośrodków handlu. Główne drogi transportu tworzyła też sieć kanałów.
Naniwa była ważnym ośrodkiem religijnym. W 1583 roku Toyotomi Hideyoshi zbudował tu zamek, najsilniejszą twierdzę w Japonii (zniszczony 1615 roku, odbudowany w latach 1620–30), wokół którego powstały rezydencje wasali. W okresie Tokugawa (XVII–XIX w.) była bogatym miastem kupieckim (głównie handel ryżem). Od średniowiecza do epoki Meiji Osaka nazywała się Ōzaka (大坂). W tamtych czasach Osaka była drugim pod względem wielkości i gospodarczo najważniejszym miastem Japonii. Wielowiekowy rozwój handlu przyczynił się do tego, że mieszkańcami Ōzaki byli głównie rzemieślnicy i kupcy. Przewyższała znaczeniem gospodarczym Edo (dzisiejsze Tokio). Pod koniec XIX wieku rozwinął się w Osace na dużą skalę przemysł bawełniczy, a w 1. połowie XX wieku - przemysł ciężki. W 1970 roku miała miejsce pierwsza światowa wystawa w Azji (Expo 70), którą zwiedziło ponad 64 mln osób.
W latach 60. XX wieku Osaka osiągnęła przedwojenne zaludnienie przekraczające 3 miliony mieszkańców. Jednakże wraz ze wzrostem kosztów utrzymania, zanieczyszczeniem powietrza, hałasem wewnątrz metropolii oraz rozbudową metra i kolei naziemnej wykraczającej poza granice miasta, coraz więcej mieszkańców zaczęło osiedlać się na przedmieściach w okolicznych miastach-satelitach. Obecnie Osakę zamieszkuje ponad 2,6 mln osób, co na powierzchni 222 km² daje gęstość zaludnienia prawie 12 tys. osób na 1 km². W ciągu dnia liczba ludności przebywającej w Osace waha się w granicach 3,6 – 3,8 mln, ponieważ znaczna część ludności z okolicznych miejscowości dojeżdża do pracy i szkół wyższych w Osace.
Jeśli chodzi o gospodarkę Osaki, najbardziej dochodową dziedziną jest sektor handlowo-usługowo-finansow
Metropolia ta i jej okolice są ośrodkami narodzin wielu ogromnych japońskich korporacji, m.in. takich marek, jak: Daiwa, Daimaru, Marubeni, Matsushita, Sanyo, Sumitomo i Suntory. Działają tu liczne banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, największe w kraju domy towarowe, luksusowe hotele, ośrodki międzynarodowego handlu. Mają tu swoje siedziby i filie agencje prasowe, stacje radiowe i telewizyjne.
Miasto jest jednym z najdroższych, lecz zarazem jednym z najbogatszych na świecie, a jego mieszkańcy prowadzą życie o wysokim standardzie.
~ Tova
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz