wtorek, 26 lutego 2013

Muzyka: DJ Krush

DJ Krush, a właściwie Hideaki Ishii, urodził się w 1962 w Tokio.
Zanim stał się cenionym producentem i DJ-em, przez czas swojej młodości nie umiał się odnaleźć.

W wieku kilkunastu lat rzucił szkołę, wstąpił nawet do yakuzy. Z powodu obowiązującego kodeksu honorowego w yakuzie, Hideaki ma obcięty palec z powodu niesubordynacji.

I tu dochodzimy do punktu zwrotnego w całym jego życiu. Mianowicie, w 1982 ze swoją dziewczyną wybrał się do kina na film "The Wild Style" w reżyserii Charliego Ahearna, który później uznano za kultowy dla kultury hip hopowej.
Po seansie Krush już dobrze wiedział co chce robić w życiu.


W drugi dzień po seansie "The Wild Style" Ishii zaczął rozglądać się za sprzętem DJ-skim. Gdy w jednym sklepie muzycznym w Tokio poprosił o mikser, sprzedawca był zdziwiony i powiedział, że nie ma takiego sprzętu w magazynie.

Krush nie przejął się tym, zamówił mikser i inną elektronikę z zagranicy i zaczął tworzyć swoje pierwsze kompozycje i zaczął grać w tokijskich klubach.

Wtedy przylgnął do niego pseudonim artystyczny, DJ Krush. Było to podczas jego koncertu, gdy dwóch Amerykanów oczarowanych jego bitewnym setem, krzyczało "crush-em, crush-em!" (zgnieć ich!).

W 1987 r. Krush założył formację Krush Posse, która zdobyła spory rozgłos w Japonii, a on stał się pierwszym w Japonii Dj-em grającym z żywym bandem. W 1992 r. grupa rozpada się, a Krush podejmuje się rozpoczęcia kariery solowej. Po dwóch latach ukazuje się jego pierwszy solowy album, zatytuowany po prostu "Krush". Melancholijno-jazzujący klimat instrumentalnych utworów, zdobył wielu sympatyków, w dodatku, inspirując wielu późniejszych twórców. Nie bez kozery tokijski producent powszechnie uważany za jednego z prekursorów trip hop'u.

Pomimo iż nie zna nut, zawsze podkreślał, że inwencja oraz odwaga by robić coś własnego, są najważniejsze. Wśród swych muzycznych faworytów wymienia Johna Coltrane'a, Jamesa Browna oraz Milesa Davisa, których to dźwiękami przesiąkł słuchając nagrań z kolekcji swojego ojca. Unikalny styl Krusha szybko zyskał uznanie w kraju kwitnącej wiśni oraz niebawem przenikł do USA. To zaowocowało transferem Japończyka do wytwórni Mo Wax, gdzie obok Dj Shadowa stał się czołowym przedstawicielem instrumentalnego Hip-Hop'u. Sam Hideaki nie przewidział takiego obrotu sprawy. Do dziś nie nauczył się angielskiego, toteż przy zagranicznych wyjazdach zawsze towarzyszy mu tłumacz. Jak dotychczas wydał osiem autorskich albumów, które często obfitowały w niekonwencjonalne chwyty.

Przyznam się, też tworzę własne bity, i to co mówi Krush, o inwencji i o odwadze, żeby robić coś własnego są bardzo ważne. Nie tylko w muzyce.

Wydał 9 albumów:

Krush (1994)
Strictly Turntablized (1994)
Meiso (1995)
Ki-Oku (1996)
MiLight (1997)
Kakusei (1999)
Zen (2001)
The Message at the Depth (2002)
Jaku (2004)

Kilkanaście singli w tym m.in:

Meiso 12" (MW042)
Headz 2 Sampler 12" (With Zimbabwe Legit, MW052)
Only The Strong Survive 12" (MW060)

Kilka kompilacji:

ColdKrushCuts - DJ Krush + DJ Food + Coldcut (1997)
Reload - The Remix Collection (2001)
Stepping Stones - The Self Remixed Best: Lyricism (2006)
Stepping Stones - The Self Remixed Best: Soundscapes (2006)
OuMuPo 6 - (2007)

I kilka innych, pomniejszych wydawnictw. Krush wydaje swoje bity w Mo' Wax Records, wytwórni należącej do Jamesa Lavelle, lidera trip hopowej formacji UNKLE.~ gottsu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz